В изпълнение на Националната стратегия за борба с наркотиците 2020-2024 г. ПИЦ по ПН – София работи по следните национални програми:
- Национална програма за универсална превенция на употребата на психоактивни вещества в прогимназия “Кодово име “Живот”.
- Национална програма за универсална превенция на употребата на психоактивни вещества в гимназия “От връстници за връстници”.
Целите на програмите е незапочването на употреба на психоактивни вещества (ПАВ) от подрастващите; предотвратяване употребата на ПАВ от млади хора и утвърждаването на здравословен начин на живот сред децата и юношите.
Екипът на Столичния ПИЦ по ПН провежда обучението на близо 200 училищни специалисти, които ще вземат участие в прилагането на Националните програми за превенция употребата на наркотични вещества в училищна среда.
Провеждането на информационно-мотивационни срещи с учители, педагогически съветници и психолози е част от първия етап от дейностите по реализирането на националните програмите. Те се проведоха онлайн и включваха следните теми:
- Статистика за употреба на наркотични вещества и техните аналози сред ученици;
- Национална стратегия за борба с наркотиците (2020 – 2024 г.) – области на действие; основни задачи и подзадачи в областта на превенция на употребата на наркотични вещества; сътрудничеството между Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката.
- Национална програма “Кодово име “Живот” – основни цели и дейности;
- Национална програма “От връстници за връстници” – основни цели и дейности.
Вече стартира и провеждането на двудневното въвеждащо обучение на училищните специалисти, които ще вземат участие в реализирането на двете национални програми. То включва 8 обучителни модула в областта на превенция на употребата на ПАВ:
- Що е превенция? Ефективни методи в превенцията.
- Начало на юношеската възраст (10-14г.). Рисково и асертивно поведение свързано с употребата на наркотични вещества.
- Психоактивни вещества. Признаци и ефекти от употребата им.
- Зависимост. Етапи на развитие на зависимостта.
- Семейството като протективен фактор.
Обучението на училищните специалисти по националните програми преминава през следните четири етапи:
- Етап – информационно-мотивационна среща.
- Етап – двудневно въвеждащо обучение.
- Етап – същинско обучение по двете национални програма.
- Етап – реализиране на националните програми от училищните специалисти.
Дейностите по реализирането на националните програми за универсална превенция на употребата на ПАВ се извършват от специалистите на ПИЦ по ПН – София с подкрепата и сътрудничеството на:
- Министерство на здравеопазването;
- Министерство на образованието и науката;
- Национален център по обществено здраве и анализи;
- Секретариат на национален съвет по наркотични вещества;
- Столична община.