Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите – София

На 29 октомври Столичният превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите  организира традиционната работна среща за началото на учебната година

Home  >>  На 29 октомври Столичният превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите  организира традиционната работна среща за началото на учебната година

На 29 октомври Столичният превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите (ПИЦ по ПН – София) организира традиционната работна среща за началото на учебната година на тема: „Актуална ситуация. Възможности за превенция на употребата на психоактивни вещества и споделени добри практики“. На срещата присъстваха директори, заместник-директори, училищни психолози и педагогически съветници от 70 училища в София.

Събитието беше открито от д-р Цветелина Петкова, директор на Превантивния център. Тя подчерта необходимостта от прилагане на съвременни подходи в превенцията на употребата на психоактивни вещества, за да се постигат ефективни и устойчиви резултати в контекста на разпространението и появата на нови наркотични вещества и техни аналози.

На срещата присъстваше г-жа Ваня Григорова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества. Тя акцентира върху ключовата роля на ПИЦ по ПН – София в областта на превенцията и прилагането на програми, насочени към специфичните нужди на учениците в различните етапи на тяхното развитие.

В събитието се включи и г-жа Ралица Драгоева, секретар на Общинския съвет по наркотични вещества.

Актуални данни за употребата на наркотици сред учениците в гимназиален етап на национално ниво и конкретно за град София представи д-р Александър Панайотов, началник на отдел „Национален фокусен център“. Той съобщи основни резултати относно употребата на цигари и алкохол при подрастващите. Относно най-съвременните тенденции свързани с развиването на зависимости при учениците, д-р Панайотов отбеляза, че все повече ученици прекарват времето си в електронни игри и социални мрежи. Това създава нови рискове, включително интернет и хазартна зависимост, социална дистанцираност и липса на мотивация за физическа активност.

По време на информационно-дискусионната среща екипът на Превантивно-информационния център представи разнообразни програми и услуги, които включват работа с деца, младежи и родители, групови сесии, аутрич дейности в рискови общности, арттерапия, социално укрепване чрез планински активности. Представени бяха две програми за индикативна превенция с реална възможност за насочване и включване в тях на ученици, експериментиращи с ПАВ и техните родители.

Бяха представени двете национални програми за универсална превенция на употребата на психоактивни вещества в прогимназиален и гимназиален етап. Училищните специалисти, които активно си сътрудничат с ПИЦ споделиха своя опит и добри практики от взаимодействието си с Центъра. Те са предпоставка за изграждането на ефективна система за превенция на употребата на психоактивни вещества сред учениците и се базират на дългогодишен опит, последователност и ангажираност както от страна на училищните специалисти, така и от страна на ПИЦ. Основните добри практики включват: интерактивни и практическо ориентирани дейности; обучение на училищни специалисти; работа с родители; разработване на образователни и информационни материали; насърчаване на здравословен начин на живот чрез различни активности, като спортни събития, социални, културни и креативни инициативи.

Добрата колаборация между Превантивно-информационния център и училищните институции създава стабилна основа за изграждане на защитна среда в училищата и повишаване на осведомеността сред учениците и техните родители относно рисковете от психоактивни вещества и начините за тяхното предотвратяване. Тази съвместна работа помага за навременното разпознаване на рисковото поведение и осигурява необходимата подкрепа, като изгражда устойчиви навици и умения у младите хора за справяне с предизвикателствата на съвременната среда.