В отговор на кризата с COVID 19, Столичният ПИЦ създава онлайн група за споделяне „Свобода и смисъл“. Тя стартира по време на извънредното положение като възможност младежите да дискутират важни за тях въпроси като: Каква е моята реална самооценка? Как се постигат отношения на доверие и уважение? Как да помогнем на приятел, който употребява психоактивни вещества?…
Изслушвайки различните гледни точки участниците „тренират“ своята толерантност към нестандартните възгледи, провокират креативното си мислене и аналитични разсъждения. Изследват собственото си функциониране в социалната среда и придобиват увереност. Онлайн групата се реализира в Скайп и отговаря на потребностите на младежите за здравословно общуване и положителни социални контакти.
„Това е свободно пространство за дискусии по избрани от участниците теми. Всеки има възможност да дава обратна връзка през Аз – посланието. Групата е отворена за присъединяване на нови участници. Срещите са регулярни, а в края на всяка, групата определя темата за следващата дискусия. Членовете й спазват конфиденциалност и етични правила“, коментира Виктория Казакова – ръководител на инициативата.
Как започва всичко?
През учебната 2019/2020 към ПИЦ по ПН – София се реализира обучителен семинар по зависимости. Той е част от дългогодишната програма „Индикативна превенция за ученици, студенти и младежи, експериментиращи или употребяващи ПАВ“. Целта е приобщаване на повече млади хора към каузата на Центъра. Участниците са студенти по психология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. По тяхна инициатива се създава и Фейсбук групата: „Как да станеш Свръхчовек“ – онлайн пространство за споделяне на мисли, статии, картини, музика, филми.
Възможностите на интерактивните взаимоотношения се доразвиват в групата за дискусии „Свобода и Смисъл“ към ПИЦ по ПН – София. Започнала онлайн, тя се утвърждава като съвременен модел за споделяне и взаимопомощ между младежи с различни нагласи и мислене, но стремеж към развиване на личността през себеизразяването.
Всеки желаещ може да се присъедини към онлайн инициативите като посети Фейсбук страниците: Viktoriq Kazakova или PICpoPN.