Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите – София

По повод случаите на реклами за райски газ (от 23 септември) в района на Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” и 164 гимназия “Мигел де Сервантес“ в София, психологът към ПИЦ – Росица Станулова се включи с интервю за Българското национално радио

Home  >>  По повод случаите на реклами за райски газ (от 23 септември) в района на Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” и 164 гимназия “Мигел де Сервантес“ в София, психологът към ПИЦ – Росица Станулова се включи с интервю за Българското национално радио

По повод случаите на разлепени реклами за райски газ (от 23 септември) покрай Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” и 164 гимназия с преподаване на испански език “Мигел де Сервантес“ в София, психологът към ПИЦ – Росица Станулова се включи с интервю за програма “Хоризонт” на БНР, в което сподели до какви последици за здравето може да доведе употребата на диазотния оксид и какво трябва да знаят родителите за популярното психоактивно вещество.
“Родителите трябва да са наблюдателни и когато забележат поведение при децата, което намират за притеснително или открият флакони, пликчета със съмнителни вещества, тръбички и др. трябва обезателно да се обърната към специалист. В нашия център услугите са безплатни и сме насреща да консултираме родители, така че да се реагира навреме и адекватно. Ние работим с Втора английска гимназия, с Испанската гимназия и много още училища в София и областта, така че сме в контакт с учениците и прилагаме превантивни програми, но сега насочваме усилията си към родителите.”
Психоложката Р. Станулова е категорична, че при продължителен и многократен прием, употребата на райски газ води до зависимост. Отразява се на централната нервна система, причинява недостиг на В12 в организма и може да доведе до дългосрочни последици.
Родителите трябва да са добре осведомени относно ефектите от употребата на райски газ като халюцинации, дезориентация, недостиг на кислород, усещания за параноя, същевременно веществото е изключително достъпно и модерно. Не бива да се подценява въздействието му и фактът, че води до пристрастяване, както показват случаите от последните 12 месеца.