На 16.10.2024 г. в онлайн среда се проведе работна среща на тема: “Предизвикателства пред Механизма за предотвратяване на разпространението и употребата на наркотични вещества в училище”, организирана от РУО-София-град и по инициатива на г-жа Светлана Йорданова, председател на фондация “За един чист живот”. Присъстваха д-р Ваня Кастрева – началник на РУО София-град, г-жа Ваня Григорова – председател на Общински съвет по наркотични вещества – София, д-р Цветелина Петкова – директор на Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите – София, представители на Общинските съвети по наркотични вещества и Превантивно-информационните центрове към тях от София-област.
Г-жа Ваня Григорова откри срещата като подчерта опасността от новите дизайнерски дроги и наркотични вещества, които причиняват трайни щети върху психиката на личността. В областта на предотвратяването на употребата и злоупотреба на подрастващите с наркотични вещества тя акцентира върху важността на превенцията и необходимостта от прилагането на последователна и целенасочена политика, която се споделя и следва от всички отговорни институции.
Г-жа Светлана Йорданова, която познаваме и като бивш зам.-министър на здравеопазването, представи презентация в контекста на срещата: „Родителите – липсващото звено в работата с тийнейджъри, които експериментират с наркотици“. Тя очерта мерките за справяне с предизвикателствата, свързани с употребата на психоактивни вещества (ПАВ) сред подрастващите ученици и възможностите за съвместни действия за промяната на родителските нагласи и стереотипи по отношение на този актуален за обществото ни проблем. Акцентира върху падането на възрастта на първата употреба на наркотици – 12 – 13 години и съвременните тенденции и подходи в семейната психотерапия на малолетни и непълнолетни, употребяващи психоактивни вещества.
Г-жа Росица Станулова, психолог от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София презентира темата “Индикативна превенция при юношите”. Тя очерта основните аспекти на универсалната превенция в контекста на двете национални програми за превенция на употребата на ПАВ в училищна среда и разясни спецификите на индикативната превенция при подрастващите. Акцентира върху ролята на ПИЦ по ПН – София като активна и подкрепяща страна в Механизма за предотвратяване на разпространението и употребата на наркотични вещества в училище и сподели предимствата и опита от взаимодействието, което Софийският Център има с училищата, при насочване на деца и родители, експериментиращи с ПАВ. Относно осигуряването на подходяща подкрепа и помощ на учениците, които са засегнати от употреба на наркотични вещества, Станулова разясни за възможностите като консултации със специалисти и участие в групи за взаимопомощ, които ПИЦ-София осъществява.
Дискусионно-информационни работни срещи относно предизвикателствата пред Механизма с представители на Регионалните управления на образованието, Превантивно-информационните центрове и фондация “За един чист живот” се провеждат на областно ниво в цялата страна.
Механизмът за действие и Алгоритъм към него беше разработен от Министерство на образованието и науката с участието на МВР, ГДБОП, МЗ, ДАЗД, Агенция „Митници“, ММС и Националното сдружение на общините. Той влезе в сила със заповед на министъра на образованието и науката на 01.11.2023 г.
Ролята на ПИЦ по ПН – София в Механизма и възможностите за сътрудничество между образователните институции и столичния Център ще бъде тема на обсъждане и на предстоящата информационно-дискусионна среща, организирана от ПИЦ – София за директори и училищни специалисти от софийските училища на 29.10.2024 г. в Дом на културата „Красно село“.