Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите – София

Травмите в детството засягат мозъка и повишават риска от употребата на вещества в юношеството

Home  >>  Header Images  >>  Травмите в детството засягат мозъка и повишават риска от употребата на вещества в юношеството

Травмите в детството засягат мозъка и повишават риска от употребата на вещества в юношеството

On февруари 4, 2019, Posted by , In Header Images, With No Comments

Ново проучване проведено от „Център за деца и родители“, открива, че травматичните преживявания в детството като домашно насилие, злоупотреба и родители, които са в затвора, въздействат върху функционирането на мозъка и повишават риска от употреба на вещества по време на юношеството.

Проучването е проведено от професора по социална работа Никол Фава, от Робърт Стемпъл Колидж по обществено здраве и социална работа, и от професора по психология Елиса Труко, от Колежа по изкуства, наука и образование, във взаимодействие с изследователи от Университета в Мичиган. Те са изследвали 465 деца, които са имали травматично преживяване на 3-5 годишна възраст и са проследили тяхното развитие до ранно юношество. Изследователите са били заинтересувани да разберат защо децата изложени на злополучие в ранното си детство по-често прибягват до злоупотреба с вещества по-късно в живота.

Те откриват, че негативните преживявания в детството разрушават функционирането на части от мозъка, свързани с контрола на импулсите. Трудностите при децата в регулирането на импулсите води до засилване на девиантното поведение като кражби и агресия в ранно юношество, което в последствие повишава употребата на алкохол, цигари и наркотици по-късно в юношество.

„Разбирайки ранните предвестници, които водят до по-късното проблемно поведение и употребата на вещества, може да ни даде важна информация за развиването на повече ефективни превантивни интервенции“, казва Фава. „Когато разберем какъв е бил опитът, който е оформил поведението на човека, ние може да се обърнем повече към първопричината, отколкото към симптомите, за да помогнем за постигане на устойчиво здраве и благополучие.“

В проучването, 88% от участниците свидетелстват, че техните родители са се удряли, 62% не са имали достатъчно пари, за да покриват сметките и 55% са били физически насилвани или е било злоупотребявано с тях. Проучването подкрепя тезата, че ранните интервенции, насочени към деца, изложени на травматични преживявания са решаващи в предотвратяването на риска от употреба на вещества.“, казва Труко. „По-специално, интервенции фокусирани върху трениране на себерегулацията, като осъзнаването и неврофийдбека (методът неврофийдбек представя функцията на мозъка в реално време и чрез поредица от упражнения търси трансформация към позитивни модели на мислене и поведение), могат да бъдат много полезни за тези деца.“

 

Проучването е публикувано в Development & Psychopathology Journal.

Повече информация: Nicole M. Fava et al. Childhood adversity, externalizing behavior, and substance use in adolescence: Mediating effects of anterior cingulate cortex activation during inhibitory errors, Development and Psychopathology (2018). DOI: 10.1017/S0954579418001025

Източник: https://medicalxpress.com/news/2019-01-childhood-trauma-affects-brain-substance.html

Превод и адаптация: Екатерина Захова

Редакция и корекции: Миглена Петкова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *